Telefon696 700 345 E-mailklikbus@gmail.com
  • pl

Dojazd na lotnisko, bagaż, odprawa – co trzeba wiedzieć przed lotem?

Dojazd na lotnisko

Dojazd na lotnisko

Dobrze zorganizowany dojazd na lotnisko, wiedza o tym, co i w jakich ilościach można zabrać na pokład samolotu, to coś obowiązkowego dla wyjeżdżających. Lecąc samolotem po raz pierwszy, może pojawić się wiele pytań. Nie bez powodu. Samolot pod wieloma względami różni się od transportu drogowego. Chodzi także o wymogi formalne i związane z bezpieczeństwem.

O ile ktoś, kto lata regularnie, wie, czego może się spodziewać, o tyle osoba, która pierwszy raz wejdzie na pokład, może mieć wiele wątpliwości.  Trzeba przeanalizować dojazd na lotnisko, strój, który najlepiej się sprawdzi i wiele innych kwestii. Na co zwracać uwagę?

Dojazd na lotnisko

Na pewno trzeba się zastanowić, jak przygotować dojazd na lotnisko. Sprawa nie jest wcale tak prosta, jakby się wydawało. Dojechać można swoim autem, zaparkować i zapłacić niemałą sumę za parking. O transport na lotnisko można również poprosić rodzinę lub znajomych. Inną opcją jest transport publiczny. Na każde duże lotnisko dojeżdżają pociągi lub autobusy. Aby zminimalizować koszty i zapewnić sobie wygodny dojazd na lotnisko bus będzie odpowiedni. Wystarczy skontaktować się z firmą transportową i zarezerwować miejsce.

Bagaże

Dojazd na lotnisko to jedna kwestia, ale trzeba też wiedzieć, co można ze sobą zabrać. Na pewno w bagażu podręcznym nie mogą być żadne substancje łatwopalne. Nie ma mowy o rozpałkach do grilla czy latarkach gazowych. Nie może się pojawić nic, co może być wykorzystane jako broń, czyli np. korkociąg lub nożyczki. Ważne są również płyny. Można mieć maksymalnie 10 buteleczek po 100 ml.

Trzeba wiedzieć, że w zależności od linii lotniczej, inny może być dozwolony rozmiar i waga bagaży. Jeśli parametry zostaną przekroczone, będą naliczane dodatkowe koszty. Ponieważ bagaż przechodzi długą trasę przed ponownym powrotem do właściciela, lepiej unikać śpiworów i innych elementów, doczepianych na zewnątrz walizki.

Ubranie

Kiedy wybieramy się w dłuższą podróż samochodem lub autokarem, bierzemy pod uwagę strój. Im wygodniej, tym lepiej. Tak samo podchodzi się do lotu samolotem. Nic nie może uciskać, a cieplejszą bluzę i skarpetki warto mieć przy sobie nawet latem – w samolocie może być chłodniej przez klimatyzację.

Nie warto też mieć wielu przedmiotów w kieszeniach i ozdób jak apaszki, broszki itp. Przed odprawą nie tylko sprawdza się bagaż. Do znajdującego się na taśmie kosza daje się wszystko. Następnie rzeczy te są skanowane, a dana osoba przechodzi przez bramkę. Zdarza się, że trzeba zdjąć nawet buty.

Poznaj prawo kraju docelowego

Każdy kraj ma swoje własne prawa. O ile w krajach unijnych przepisy celne są takie same, o tyle w krajach spoza wspólnoty może to wyglądać inaczej. Może się okazać, że to, co u nas jest dozwolone, w innym regionie świata może się wiązać ze złamaniem prawa. Dlatego też przed podróżą najlepiej zaznajomić się z najważniejszymi przepisami.

Powrót do domu

Kiedy lądujemy na lotnisku, musimy się dostać do domu. Jeśli mamy samochód na parkingu, nie ma problemu – wsiadamy, odjeżdżamy. Z umówieniem się z kimś, by przyjechał, też nie ma kłopotu, pod warunkiem, że wcześniej poinformujemy, kiedy wracamy. Komplikacja może być z komunikacją miejską, bo niekoniecznie będzie skoordynowana. Jeśli dojazd na lotniska będzie busem, z powrotem też można tak zrobić. Wystarczy poinformować przewoźnika, kiedy jest planowany przylot do kraju.

Tagi: , ,