Telefon696 700 345 E-mailklikbus@gmail.com
  • pl

Przewozy pracownicze – co trzeba o nich wiedzieć? Jakie płyną korzyści ze współpracy z dobrym przewoźnikiem?

Przewozy pracownicze

Przewozy pracownicze

Przewozy pracownicze są realizowane przez wielu przedsiębiorców. Nie są one dla każdej firmy obowiązkowe, ale często korzystne. Prawo określa najważniejsze obowiązki jakie ma pracodawca względem swoich pracowników. Jest także dużo przestrzeni na stworzenie własnego systemu reguł i zasad. Dbając o atmosferę w miejscu pracy, a także wygodę osób zatrudnionych, firma może zapewnić siebie ich lojalność i większe zaangażowanie. W zależności od specyfiki branży, troska o pracowników wygląda inaczej. Jeżeli przedsiębiorstwo prowadzi działalność, która wymaga częstych wyjazdów i delegacji, warto wziąć pod uwagę przewozy pracownicze. Ale nie jest to jedyny argument za tym, by korzystać z oferty firmy transportowej.

Przewozy pracownicze mogą być realizowane i w kraju i za granicą. Z usługi tego rodzaju korzystają zarówno ci, którzy zatrudniają do pracy sezonowej w krajach unijnych, jak i ci, którzy muszą zapewnić pracownikom transport do oddalonego od miasta tymczasowego miejsca pracy. Jest to też polecane rozwiązanie w przypadku, kiedy zespół ma dojechać razem na szkolenie, konferencję, czy organizowany jest wyjazd integracyjny. Skorzystanie z usług profesjonalnej firmy transportowej, która realizuje przewóz osób w mieście Katowice, a także w innych miastach aglomeracji śląskiej, Polski i Europy, wiąże się z szeregiem zalet nie tylko dla pracodawcy, ale także osób, które zatrudnia. Dlaczego korzystniej jest postawić na usługi przewoźnika, niż samemu przejąć obowiązki związane z organizowaniem przejazdów?

Korzyści dla pracownika i pracodawcy

Odwołajmy się najpierw do tego, co było wspomniane na wstępie, czyli do wpływu na komfort pracownika. Niezależnie od tego, jaki jest cel podróży, w momencie, kiedy personel będzie dowieziony, a nie musi organizować samodzielnie transportu, dotrze na miejsce bardziej wypoczęty i gotowy do wykonywania powierzonych obowiązków. Jeżeli pracownicy byliby zmuszeni do tego, by jechać własnym samochodem, mogliby przyjechać przemęczeni, co w efekcie miałoby przełożenie na zmniejszoną wydajność, obniżoną koncentrację i słabsze wyniki. Nie byłby to jedyny minus takiego rozwiązania. Dojazdy prywatnymi samochodami, tudzież komunikacją publiczną, niejednokrotnie będą się dla pracodawcy wiązały z dodatkowymi kosztami. Przewozy pracownicze są w przypadku większej liczby osób dużo bardziej opłacalne.

Poza względami czysto ekonomicznymi dochodzi jeszcze kwestia bezpieczeństwa. Pracownik musi dojechać i wrócić. Jeżeli jego organizm będzie zmęczony, kierowanie pojazdem grozi wypadkiem. Z tego samego powodu maleje jego bezpieczeństwo w trakcie wykonywania obowiązków, kiedy rozpoczyna je od razu po jeździe. Nawet, kiedy pracodawca zatroszczył się o to, by w miejscu pracy spełnione były wszystkie względy bezpieczeństwa, może dojść do wypadku i trzeba to mieć na uwadze. Przewozy pracownicze dają spokój i komfort psychiczny pracownikowi i pracodawcy.

Wygoda i bezpieczeństwo

Wystarczy tylko spojrzeć na powyższe aspekty, by można łatwo dojść do wniosku, że skorzystanie z usług renomowanego przewoźnika, wiąże się z licznymi korzyściami. W dłuższej perspektywie firma dostrzeże, że współpraca ta będzie korzystna pod względem ekonomicznym i bezpieczeństwa. Ale zalet jest jeszcze więcej! Kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę, to czas dotarcia na miejsce docelowe. Każdy z pracowników mieszka gdzie indziej, więc ma inną trasę do pokonania, może stać w korkach, jeśli nie zna dobrze drogi wiodącej na miejsce szkolenia, czy miejsce pracy, niekoniecznie wybierze tą najkrótszą. Ostatecznie może się okazać, że przy dojazdach, w których każdy musi dotrzeć sam, pojawiają się spóźnienia i chaos. Z kolei firma transportowa dojedzie bezpośrednio pod wskazany adres, a busy zawsze są prowadzone przez doświadczonego kierowcę. Dzięki temu, pracodawca nie musi obawiać się żadnych opóźnień, a wszyscy pasażerowie dotrą w wyznaczonym terminie.

Sama wygoda pracownika też ma znaczenie. Planowanie i przygotowywanie dojazdu we własnym zakresie, zwłaszcza wtedy, kiedy do pokonania jest duża odległość, stanowi dodatkowe obciążenie psychiczne i fizyczne. O wygodę warto zadbać zwłaszcza na długich trasach, w tym za granicę. Wielogodzinny pobyt w samochodzie jest uciążliwy dla każdego. Jeżeli przewóz będzie odbywał się z zastosowaniem doskonale wyposażonego pojazdu, cała trasa będzie mniej męcząca. Szukając firmy transportowej, która oferuje przewozy pracownicze na najwyższym poziomie, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Inwestycja w transport inwestycją w ludzi

Na transport można spojrzeć też z nieco innej perspektywy. Każde przedsiębiorstwo tworzą ludzie i to kapitał ludzki jest tym, co przekłada się na sukces lub jego brak. Zlecając przewóz osobom z zewnątrz, z pracowników jest zdjęta odpowiedzialność, co zostanie przez nich zauważone i docenione. Jeżeli będą oni do pracy lub na szkolenie dowiezieni busem, który jest doskonale wyposażony, czują, że są dla firmy ważni i starają się bardziej przykładać do powierzonych działań. Kiedy pojawia się poczucie, że pracodawca dba o warunki pracy i komfort, zadziała psychologiczna reguła wzajemności, czyli pracownik będzie chciał się odwdzięczyć dobrze wykonaną pracą. Wartości wewnątrz firmy będą się wzmacniały, co wpłynie z jednej strony na małą rotację pracowników, a z drugiej na zewnętrzny wizerunek przedsiębiorstwa w oczach klientów.

Przewozy pracownicze – inwestować we własną flotę samochodów, czy powierzyć firmie transportowej?

W zależności od tego, gdzie, jak często i jaki charakter będą miały delegacje pracowników, przedsiębiorstwo może podejść do transportu w różny sposób. Oczywiście można wyposażyć się we własną flotę pojazdów i są sytuacje, kiedy jest to najrozsądniejsza opcja. Jednak w wielu przypadkach przedsiębiorstwa z tego rezygnują, bowiem po przeliczeniu okazuje się, że w dłuższej perspektywie rozwiązanie wcale nie będzie ekonomiczne ani korzystne ze względów logistycznych. Z czym wiąże się inwestycja w swoje pojazdy? Posiadanie zaplecza transportowego jest związane z niemałymi kosztami. Trzeba mieć odpowiednio dużo miejsca, w którym będą stały samochody lub busy. Należy liczyć się nie tylko z ich zakupem, ale także z tym, ile będzie potrzeba pieniędzy na ich utrzymanie, serwisowanie i ubezpieczenie. Nie można zapominać o kosztach związanych z samym przewozem. Nie chodzi tylko o paliwo, które w zależności od częstości wyjazdów będzie rosnącym obciążeniem budżetu firmy. To również odpowiedzialność za wszelkie zdarzenia drogowe i kolizje.

Oprócz tego potrzebny jest dobry kierowca. Trzeba zastanowić się, czy będzie to jedna z osób, która razem z całym zespołem musi dojechać na miejsce, czy powstanie odrębne stanowisko pracy. Jak widać opcja ta powinna być dobrze przemyślana. Stworzenie takiego zaplecza wiąże się ze sporym wysiłkiem, z tego właśnie względu większość przedsiębiorstw korzysta z opcji numer dwa, czyli z możliwości współpracy z zewnętrznym przewoźnikiem. Przewozy pracownicze realizowane przez firmę transportową, pozwolą zaoszczędzić pieniądze, zmniejszyć odpowiedzialność i poświęcony czas na organizację całego procesu. Decydując się na współpracę z przewoźnikiem, pracodawca nie musi przejmować się w ogóle transportem. Wszystko, co będzie go dotyczyło przejmuje na siebie firma zewnętrzna, która zapewni szybkie i bezpieczne dotarcie na miejsce.

Transport powierzony profesjonalistom

Przedsiębiorcy czasem bronią się przed tym rozwiązaniem wskazując na opłaty, ale raczej dzieje się to w pierwszym odruchu, kiedy sprawa nie jest dogłębnie przeanalizowana. W momencie, gdy przyjrzą się im bliżej, okaże się, że proponowane przez przewoźników ceny są dużo korzystniejsze niż, gdyby firma musiała każdorazowo samodzielnie wszystko przeprowadzać. Zatrudnieni w firmach transportowych kierowcy znają najlepsze trasy, więc zawsze dojadą na czas. Busy jakimi odbywają się przewozy osób obejmują nie tylko Śląsk, lecz również inne zakątki Polski i Unii Europejskiej. Potrzeby związane z przewozem mogą być bardzo różnorodne. Są przedsiębiorstwa, w których wyjazdy są realizowane przede wszystkim w obrębie jednego województwa. Jednocześnie są i takie, dla których normą jest to, że ważne branżowe wydarzenia odbywają się za granicą. Korzystając z usług przewoźnika można mieć pewność, że doświadczony kierowca będzie potrafił się odnaleźć w każdym mieście, zapewni bezpieczeństwo na drodze i dowiezie wszystkich pasażerów na czas.

Kiedy inwestować w codzienny dowóz do pracy?

Można zaobserwować, że na dowóz pracowników decyduje się coraz więcej firm, które chcą ułatwić swojemu personelowi dojazd nie tylko podczas delegacji, ale każdego dnia roboczego. Wydawałoby się to prozaiczne i mało znaczące działanie, ale jeżeli przedsiębiorstwo jest zlokalizowane na obrzeżach miasta, gdzie komunikacja publiczna jeździ rzadko lub nie ma jej wcale, trudności z dotarciem do siedziby firmy, mogą stanowić jeden z wyznaczników, dla których ludzie będą odchodzili. Szczególnie uciążliwe jest to wtedy, kiedy pracownik nie dysponuje własnym samochodem albo praca odbywa się w godzinach nocnych, a wtedy autobusy i tramwaje w zasadzie nigdzie nie kursują.

Przy niedogodnej lokalizacji przedsiębiorstwa, nie raz okazuje się, że można stracić nawet dobrych pracowników z dużym doświadczeniem i wiedzą. Trudności z dotarciem do pracy stają się dla nich na tyle uciążliwe, że wizja znalezienia innego miejsca pracy, bliżej domu, staje się coraz bardziej kusząca. Pracodawca, który od razu dostrzeże tego typu problemy, a zatrudnia przy tym dużą liczbę osób, powinien wziąć pod uwagę codzienne przewozy pracownicze. Podobnie jak w przypadku dowozu na delegacje i szkolenia, także tutaj zapewnia się pracownikowi bezpieczeństwo i wychodzi się naprzeciw jego oczekiwaniom W efekcie pozwoli to zatrzymać w firmie osoby, które zostały już wdrożone w powierzone zadania.

Przewozy pracownicze to nie koniec możliwości!

W trosce o swoich klientów firmy transportowe robią wszystko, by w jak najwyższym stopniu sprostać oczekiwaniom swoich odbiorców. Dlatego możliwe jest dowiezienie dowolnej liczby osób pod wskazany adres. Jeżeli pracownicy mają za zadanie dojechać do swojego miejsca pracy, są bezpośrednio dowożeni do celu. Ale niekoniecznie wynajem busa, czy autokaru oznacza przewozy pracownicze. Poza tym czasem okazuje się, że trasa może się zmieniać, dlatego warto wziąć pod uwagę współpracę z takim przewoźnikiem, który oferuje pewną elastyczność w tym zakresie. Kiedy może to być przydatne?

Na przykład w takich sytuacjach, kiedy wyjazd ma nieco luźniejszy charakter. Same wyjazdy firmowe można podzielić na dwie główne kategorie. O pierwszej z nich mówimy, kiedy pracownicy mogą jechać na wyjazd integracyjny, by wypocząć i zacieśnić relacje. Jest to sposób nie tylko na to, by można było odetchnąć i nabrać dystansu do codziennych obowiązków. To również metoda obserwacji pokazująca, jakie cechy osobowościowe mają poszczególne osoby i kto z nich może pełnić rolę lidera. Podczas tego typu wyjazdów nie raz warto wybrać drogę okrężną i rozważyć odwiedzenie miejsc zabytkowych. Przewoźnicy znają ciekawe lokalizacje i także w tym zakresie mogą służyć pomocą. Odwiedzenie turystycznych atrakcji będzie doskonałym urozmaiceniem.

Wycieczki

Drugą grupę wyjazdów firmowych są wycieczki. Są one organizowane rzadziej niż wyjazdy integracyjne, ale tworząc politykę firmy, korzystnie wziąć je pod uwagę. Każda firma ma swój własny kodeks zasad i sposobów na motywację pracowników. Nie zawsze premiowanie osiągnięć wiąże się tylko i wyłącznie z przelewem określonej kwoty na konto. Czasem korzystniej wziąć pod uwagę alternatywne możliwości. Przykładem są wycieczki dla najlepszych pracowników. Nagroda za osiągnięcie wysokich wyników w pracy będzie źródłem wielu niezapomnianych wspomnień i zmobilizuje do dalszej pracy na rzecz przedsiębiorstwa. Zależnie od wizji i zasobności firmy, wycieczka może być organizowana w kraju lub za granicą.

Wizja przyszłego wyjazdu będzie dla zespołu dodatkowym motywatorem do tego, by swoje obowiązki wypełniać jeszcze rzetelniej. Także tutaj wiedza kierowców z firmy transportowej na temat atrakcji obecnych w miastach przelotowych może być nieoceniona. Warto pamiętać także o tym, że firmy transportowe to propozycja nie tylko dla przedsiębiorców. Proponowane są również przewozy prywatne, stanowiące doskonałą opcję m.in. wtedy, kiedy chcemy dowieźć gości na uroczyste wydarzenie, jak wesele, czy komunia.

Przewozy pracownicze w świetle prawa

Dowóz pracowników ma wiele zalet, ale może budzić także wiele pytań. Na przykład o to, czy jest to przychód pracownika, albo czy czas dojazdu powinien być wliczony do czasu pracy. Nieodpłatny dowóz pracowników jest dobry w sytuacjach, kiedy siedziba pracy jest oddalona od miasta, o czym było już wyżej. Wskazaniem dowozu jest też to, że miejsce pracy jest ruchome i pracownicy muszą do niego dojechać, co jest m.in. wtedy, kiedy chodzi o dojazd na budowę. Zdaniem części ekspertów dowóz powinien być opodatkowany, a inni uzależniają to od rodzaju dowozu. Patrząc na ustawę czytamy, że do opodatkowanych przychodów zaliczają się też wartości nieodpłatnych świadczeń, jakie otrzymują osoby fizyczne. Z drugiej strony ciężko wycenić usługę dowozu, jeśli pracownicy mieszkają w różnych miejscach i nie zawsze sprawdza się, kto korzysta z transportu.

Zasadniczy podział bezpłatnego dowozu jest dzielony na dwie kategorie. W zależności od nich można określić, czy dowóz jest objęty zwolnieniem zawartym w art. 21 ustawy o PIT. Pierwszy przypadek dotyczy tego, czy pracownicy są dowożeni do siedziby firmy, potem do dopiero do miejsca, w którym ma być wykonywana praca. Wtedy też nie powstaje przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń. Drugą sytuacją jest dowóz pracownika do siedziby firmy. Odwołując się do ustawy i PIT i art. 21 ust. 1 pkt 14a wolna od podatku jest wartość świadczenia z tytułu dowozu organizowanego w odniesieniu do art. 2 pkt41 ustawy o ruchu drogowym. Określa się tam, że chodzi o pojazd samochodowy, który przewozi więcej niż 9 osób razem z kierowcą.

Drugą rzeczą, która budzi pewne wątpliwości jest to, czy wliczać dojazd do czasu pracy. Niestety nawet jeżeli podróż trwa kilka godzin, a w umowie o pracę nie ma wyodrębnionych punktów na ten temat, przewozy pracownicze nie mogą zostać wliczone do przepracowanych w ciągu dnia godzin.

 

 

Tagi: , , ,