Telefon696 700 345 E-mailklikbus@gmail.com
  • pl

Transport busem, pociągiem, samolotem – czym podróżować?

Transport busem

Transport busem

Transport busem, pociągiem, czy tanimi liniami lotniczymi? Szukając sposobu podróżowania, mamy do dyspozycji sporo atrakcyjnych ofert i nie zawsze potrafimy jednoznacznie określić, co będzie nam odpowiadało najbardziej. Niezależnie od tego, czy chodzi o wakacje, czy wyjazd służbowy, podstawowe dylematy transportowe dotyczą tego, czy jechać autokarem, busem, pociągiem, czy samolotem. Co i kiedy wybrać?

Nie zawsze planując jakąkolwiek podróż chcemy jechać swoim własnym samochodem. Jeżeli z niego rezygnujemy, musimy zapoznać się z tym, jakie usługi transportowe są dla nas dostępne. Część osób, przez złe wspomnienia ze szkolnych wycieczek, odrzuca od razu dojazd autokarem. Tymczasem wiele się zmieniło, przewoźnicy oferują konkurencyjne ceny, wysoki jest też standard pojazdów. Jednocześnie jest wiele zakątków świata, w które nie dotrzemy inaczej jak tylko samolotem. A czasem szybko można przemieszczać się pociągiem. Jakie wady i zalety mają poszczególne rozwiązania?

Lot samolotem

Przeglądając usługi transportowe, wielokrotnie rozważamy, czy nie warto skoncentrować się na samolotach. Samolot przez swą specyfikę, diametralnie różni się od tego, co cechuje transport busem i pociągiem. Przede wszystkim decydując się na samolot znacząco skracamy czas podróży. W prosty sposób można dotrzeć do każdego miejsca na świecie. Duża prędkość jest doskonała, jeżeli chcemy być na miejscu jak najszybciej. Samoloty są również wygodne i bezpieczne. Warto nadmienić, że na pokładzie możemy liczyć na posiłki.

Wady samolotu

Wszystko brzmi świetnie, ale samolot to także wady. Na pewno cena będzie wyższa niż ta, z jaką wiąże się transport busem lub autokarem. Dalej, jest sztywny rozkład lotów i lokalizacja terminali. Do tego dochodzi konieczność dojazdu na lotnisko, co też nie jest sprawą prostą. Jeżeli ostatecznie decydujemy się na lot samolotem, musimy wziąć pod uwagę bagaż. Raz, że nie wszystko można wnieść na pokład, a dwa trzeba tak go rozplanować, by nie ciągnąć za sobą zbyt wielu kilogramów. Warto wziąć też pod uwagę dowóz na lotnisko, który powinien znajdować się w ofercie każdej dobrej firmy przewozowej. W ten sposób do terminala dojedziemy szybko i nie będziemy dźwigać walizek. Minusem jest również długie oczekiwanie na odprawę.

Transport busem

Jeżeli szukamy ekonomicznej oferty, transport busem będzie prezentował się najkorzystniej. Porównując ceny z innymi środkami, możemy zastanawiać się, na ile podróż będzie wygodna i czy pojazd będzie odpowiednio wyposażony. Patrząc na to, co obecnie oferują przewoźnicy, nie ma żadnego porównania z tym, co był przed laty. Wtedy nie było większego wyboru i wycieczki odbywały się w zasadzie tylko autokarem. Teraz ten wybór mamy, a mimo to busy wcale nie tracą na popularności. Podobnie jak samoloty mają swoje wady i zalety.

Zalety transportu busem

W przeciwieństwie do samolotu nie musimy martwić się o to, jak dotrzeć ze swoimi bagażami. Wystarczy zdecydować, gdzie dokładnie chcemy pojechać i zarezerwować miejsce u dobrego przewoźnika. Transport busem może obejmować rezerwację nawet dla jednej osoby. Mamy tutaj większą elastyczność niż w przypadku lotu samolotem. Łatwiej o rezerwację w dogodnym terminie. Busy są świetnie wyposażone. Jako pasażerowie mamy do dyspozycji regulowane fotele, wi-fi i inne udogodnienia. Wszystko to sprawia, że dojazd busem może być bardzo komfortowy. Decydując się na ten typ transportu zyskujemy pewność, że kierowca jest osobą z doświadczeniem, która poradzi sobie na trasie.

Wady busa

Wśród wielu zalet, transport busem ma pewne minusy. Nie zawsze możemy dostać się wszędzie. O ile planujemy podróżować po krajach europejskich problemu nie ma. Jednak w przypadku, kiedy zamierzamy spędzić wakacje w odległym zakątku, to dojazd busem i to z zachowaniem niskiej ceny, może stanowić problem. Drugim minusem jest czas. Decydując się na transport busem musimy przygotować się na wielogodzinną podróż.

Podróż pociągiem

Jeżeli nie samolot, nie przewóz busem, to może pociąg? Jeśli chcemy spędzić urlop w państwach sąsiadujących z Polską, będziemy mogli do nich dojechać pociągiem. Podobnie jak w poprzednich przypadkach, są tutaj za i przeciw.

Zalety pociągu

Na pewno jeśli porównamy cenę z ceną samolotu, pociąg będzie wyglądał korzystniej. Nie mamy też do czynienia z długimi odprawami. W pociągach można zamówić posiłki. Nie jesteśmy przypięci pasami do jednego miejsca, więc możemy się po pociągu przechadzać. Poza tym, nastawiając się na podróż w godzinach nocnych, można wykupić bilet z wagonem sypialnym.

Wady pociągu

Dojazd pociągiem to konieczność dostosowania się do narzuconego rozkładu jazdy. Nikt nie pomoże nam przy noszeniu bagaży. Nie raz konieczne są przesiadki, a na połączenie trzeba czekać. Poza tym przez całą drogę musimy uważać na nasz bagaż, zwłaszcza, kiedy opuszczamy przedział.

Tagi: , , , ,