Telefon696 700 345 E-mailklikbus@gmail.com
  • en
  • pl

Wycieczka autokarowa do Oświęcimia – dlaczego warto?

Wycieczka autokarowa
Wycieczka autokarowa

Wycieczka autokarowa nie zawsze musi oznaczać czystą rozrywkę lub wypad dla całej rodziny. Są wyjazdy, które wiążą się z uczuciami wyższymi, jak patriotyzm. Jednym z miejsc na mapie, które obowiązkowo powinien odwiedzić każdy Polak, jest Oświęcim. Kojarzy się przede wszystkim z obozem koncentracyjnym. Wizyta w tym mieście to przede wszystkim hołd dla brutalnie zamordowanych.

Planując taki wyjazd, trzeba pamiętać, że taka wycieczka autokarowa nie będzie odpowiednia dla dzieci. Przekraczając bramy dawnego obozu, wkracza się w świat ofiar holokasutu, gdzie pamięć o nich jest i będzie wciąż żywa. Gdzie nie brakuje dowodów na popełnione podczas II wojny światowej zbrodnie.

Autentyzm aż do bólu

Muzeum Auschwitz-Birkenau jest najbardziej znanym muzeum poświęconym holocaustowi. To właśnie w to miejsce przyjeżdżają ludzie z całego świata. O ile na lekcjach historii obszerne rozdziały poświęca się tej tematyce, o tyle osobista w miejscu, gdzie wszystkie te okropności rzeczywiście się zdarzyły, wywołuje ciarki. To ogromne przeżycie widzieć przedmioty osobiste więźniów. Zobaczyć baraki, w których spali. Usłyszeć tę złowróżebną ciszę przepełnioną smutkiem. Na własne oczy widzi się wszystkie dowody na to, że to się stało. Wycieczka autokarowa tego typu jest pełna kontemplacji i głębokich przemyśleń nad ludzką egzystencją.

Wycieczka autokarowa do Oświęcimia – gdzie zabrać dzieci?

Jednak Oświęcim to nie tylko obóz koncentracyjny, dlatego wycieczka autokarowa może dotyczyć również innych zabytków. Przede wszystkim warto wykorzystać to, że Oświęcim jest bliska Krakowa, gdzie aż roi się od zabytków. Jednak i w bezpośredniej bliskości miasta, także ich nie brakuje. W takie miejsca jak skansen w Wygiełzowie czy do Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego można zabrać również dzieci. Na szczególną uwagę zasługuje Zamek Lipowiec, który powstał na początku XIV wieku i jest przykładem budownictwa obronnego w średniowieczu. Następnym punktem programu może być Park Miniatur, gdzie można podziwiać m.in. modele takich obiektów, jak Sfinks, Big Ben, Mur Chiński  i wiele więcej. Kiedy zwiedzi się już wszystko w Oświęcimiu, można wziąć pod uwagę okoliczne miasta. Przede wszystkim wspomniany wyżej Kraków i rodzinne miasto Jana Pawła II – Wadowice. Blisko jest też do kopalni soli w Bochni i Wieliczce.

Wycieczka autokarowa czy wynajem busa

W różnych miejscach kraju są organizowane wycieczki autokarowe do Oświęcimia. Zanim się jednak na nie zdecydujemy, trzeba prześledzić ich plan i porównać z naszymi oczekiwaniami. Jeśli mają jechać dzieci, nie można zapisać się grupą na zwiedzanie dawnego obozu koncentracyjnego. Można też na własną rękę zastanowić się i przygotować plan wycieczki dla najbliższych. W przypadku kiedy zbierze się większa grupa, warto wziąć pod uwagę wynajem busa z kierowcą. Wtedy, nawet gdy podróżni nie uwzględnią w planie jakiejś ciekawszej atrakcji turystycznej, może się okazać, że kierowca o niej pamięta i coś podpowie. Dzięki temu dzień będzie ciekawszy.

Poza tym warto zauważyć, że jeśli pojedzie się większą grupą, to zamiast kilkoma samochodami, można pojechać jednym busem. Rozwiązanie to jest wygodne pod względem logistycznym. Nikt nie musi się szukać po drodze – wszyscy dojeżdżają razem i w tym samym czasie. Warto dodać, że pod względem finansowym też może być to atrakcyjne. Nie tankuje się paru aut, a płaci na przewóz jednym busem, a to może wyjść taniej.

Tagi: , , ,