Telefon696 700 345 E-mailklikbus@gmail.com
  • pl

Wycieczka na Jasną Górę autokarem

Wycieczka na Jasną Górę
Wycieczka na Jasną Górę

Wycieczka na Jasną Górę, czyli sanktuarium znajdujące się w Częstochowie, to dobry pomysł nie tylko dla osób wierzących, ale również tych zainteresowanych historią, sztuką czy architekturą. Jasna Góra to miejsce, w którym swój klasztor mają bracia paulini. Sanktuarium to corocznie staje się celem pielgrzymkowym setek tysięcy katolików. Warto je jednak odwiedzić również poza okresem pielgrzymki.

Co warto zobaczyć?

Poza punktami przeznaczonymi do modlitwy na Jasnej Górze istnieje jeszcze aż osiem wyjątkowych miejsc do zwiedzania. To Arsenał, Bastion św. Rocha, Golgota jasnogórska, Kaplica Pamięci Narodu, Muzeum 600-lecia, Sala Rycerska, Skarbiec oraz Wieża, która do  niedawna była najwyższą w Polsce. Każde z tych miejsc poszerzy naszą wiedzę historyczną, a także pozwoli na zobaczenie czegoś jedynego w swoim rodzaju.

Nie oznacza to oczywiście, że miejsca modlitwy są niewarte zobaczenia! Na terenie Jasnej Góry znajduje się aż pięć Kaplic, które bez wątpienia prezentują niezwykły kunszt artystyczny. Ołtarze, obrazy, rzeźby, filary, ryngrafy, tablice wotywne – to tylko niektóre z zabytków znajdujących się w Kaplicach. Bez dwóch zdań największym skarbem sanktuarium jest jednak Cudowny Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej. Wycieczka na Jasną Górę nie jest pełna bez obejrzenia Cudownego Wizerunku Maryi.

Bibliofile mogą skorzystać również ze sposobności i odwiedzić Bibliotekę Jasnogórską o statusie zakonnej biblioteki teologicznej. Przechowywane są tam rzadkie zbiory sięgające XVIII w. W celu zwiedzenia biblioteki w formie innej niż jako klient czytelni warto skontaktować się wcześniej z Jasnogórskim Centrum Informacji.

Wycieczka na Jasną Górę – dlaczego autokarem?

Jasna Góra słynie z bycia celem pieszych pielgrzymek. To sanktuarium przecież jest dostępne do zwiedzania przez cały rok, a nie tylko w okresie letnim. Jeśli nie lubimy tłoku lub po prostu chcemy spokojnie pokontemplować, być może warto rozważyć zwiedzanie poza sezonem. Pielgrzymowanie zimą czy jesienią może nie być najciekawszą perspektywą. Poza tym nikt nie powiedział, że trzeba być osobą wierzącą, aby móc odwiedzić Jasną Górę. To miejsce otwarte dla każdego, kto potrafi docenić piękno zabytków. Trudno nie wspomnieć również o tym, że istnieją osoby, które po prostu nie mogą pozwolić sobie na pielgrzymkę z wielu różnych powodów zdrowotnych. Wycieczka na Jasną Górę autokarem jest odpowiedzią na wszystkie te wątpliwości. Szczególnie jeśli chcemy wybrać się do sanktuarium większą grupą.

Czas zwiedzania

Całkowity czas zwiedzania Jasnej Góry oscyluje wokół dwóch godzin, zakładając, że nie bierzemy udziału w żadnych religijnych obrządkach. Jeśli dołączymy do mszy lub drogi krzyżowej, czas ten wydłuży się do kilku godzin. W ciągu roku kalendarzowego na terenie sanktuarium są również organizowane różne wydarzenia, takie jak koncerty, konferencje czy sympozja. Wtedy na terenie sanktuarium spokojnie można przebywać cały dzień, świetnie się przy tym bawiąc. Wycieczka na Jasną Górę może być jeszcze bardziej ekscytująca, jeśli wybierzemy się na nią podczas jednego z takich wydarzeń.

Tagi: , , , ,