Telefon696 700 345 E-mailklikbus@gmail.com
  • pl

Transport towarów – spedytor czy przewoźnik?

Transport towarów

Transport towarów

Transport towarów dotyczy wielu przedsiębiorstw. W zależności od tego, jak dużo i jak często przewozi się produkty i na jakich zasadach, firmy decydują się na przewóz ich samodzielnie albo korzystają z usług zewnętrznych. Komu zlecić transport towarów, przewoźnikowi czy spedytorowi?

Jeżeli transport towarów dotyczy dowozu wyrobów do okolicznych sklepów czy hurtowni i odbywa się regularnie, często firma zaopatruje się w swoją flotę pojazdów. W przypadku, kiedy jest to sporadyczne korzysta się z usług przewoźników. Jeszcze inna sytuacja dotyczy przedsiębiorstw, które muszą sprowadzać wiele części, składników, półproduktów. Wtedy do głosu dochodzi także spedycja. Przewoźnicy i spedytorzy nieraz są ze sobą myleni. Jakie tkwią różnice w zakresie wykonywanych obowiązków i jak wpływa to na transport towarów.

Czym zajmuje się spedycja?

Oferty firm przewozowych i spedycyjnych są często bardzo do siebie zbliżone. Dla kogoś, kto musi rozplanować transport towarów może to być mylące. Największa różnica tkwi w przedmiocie umowy. Podpisując ją ze spedytorem jego rola polega na tym, by od początku do końca zorganizować transport towarów z punktu A do punktu B. Odbywa się to w oparciu o zlecenie spedycyjne. Usługi transportowe tego typu są bardziej złożone niż sam przewóz jakim zajmuje się przewoźnik. Usługi spedycyjne dzielą się na krajowe i międzynarodowe. Oba typy są dzielone jeszcze na spedycję handlową i czynnościową. W pierwszym prawo do własności towaru jest oddzielane od usługi dystrybucyjnej. Z kolei spedycją czynnościową zajmuje się przewoźnik. Spedytor zajmuje się dokumentacją, w tym listami przewozowymi i samym przewozem.

Transport towarów a różnice między przewoźnikiem a spedytorem

Kiedy klient decyduje się na podpisanie umowy z przewoźnikiem, ten zobowiązuje się do tego, że zrealizuje transport towarów lub przewóz osób. Spedytor natomiast organizuje przewóz, w tym wybiera środek transportu, jest odpowiedzialny za zawarcie odpowiednich umów, sporządza pełną dokumentację transportową i zajmuje się ubezpieczaniem przesyłek. W umowie mogą być wymienione także inne usługi. W przypadku umowy o spedycję jest to o tyle ważne, że w zależności od tego, co jest w niej ujęte, różna może być odpowiedzialność prawna.

Transport towarów – spedycja czy przewoźnik

Jeśli zamierzamy przetransportować coś z jednego miasta do innego transportem lądowym, wskazana jest umowa z przewoźnikiem. Jest ona prostsza i często dużo tańsza niż gdyby transport towarów powierzyć spedycji. Natomiast, kiedy zamierzamy sprowadzać kontenery części lub produktów z innego zakątka świata, a dopiero później zająć się ich przetwarzaniem, bądź dystrybucją, wtedy lepiej skontaktować się ze spedytorem. Umowa, w której jest zapis jedynie o przewozie towarów bez wymienienia usług związanych z organizacją przewozu, w świetle prawa jest umową przewozową a nie spedycyjną. Nawet jeśli realizuje ją firma spedycyjna. Przy umowie przewozowej, odpowiedzialność za ładunek spoczywa na barkach firmy przewozowej. Z kolei umowa na przetransportowanie produktów, która jest traktowana jako umowa spedycji dotyczy odpowiedzialności spedytora, w zakresie określonym przez kodeks cywilny.

Przewoźnik – Śląsk

Każda firma, chcąca powierzyć przewóz swoich produktów komuś z zewnątrz chce, by cały proces przebiegał bez zarzutu. Ładunek ma być dostarczony nieuszkodzony i na czas. Osoby, które interesuje transport towarów na Śląsku zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. Usługi transportowe świadczone przez nas są realizowane z uwzględnieniem najwyższych standardów. Posiadamy rozbudowaną flotę dobrze wyposażonych pojazdów, które jeżdżą w dowolne miejsce Europy. Z naszych usług korzystają nie tylko ci, którzy szukają przewoźnika, który zrealizuje transport towarów. Świadczymy także przewozy osób, przewozy pracownicze i dowóz na lotnisko.

Tagi: , , , , ,