Telefon696 700 345 E-mailklikbus@gmail.com
  • pl

Transport towarów – czym kierować się podczas wyboru firmy transportowej?

Transport towarów

Transport towarów

Profesjonalny transport towarów odgrywa coraz większą rolę. Transport jest jednych z najprężniej rozwijających się sektorów gospodarki. Usługi wchodzące w jego skład mogą zostać podzielone na wiele rodzajów. Jednym z nich jest transport drogowy, a ten z kolei dzieli się na wspomniany transport towarów i transport osób. W zależności od typu transportu, korzysta się z różnych pojazdów. Muszą one być dostosowane pod każdym względem do tego, co będzie stanowiło załadunek, jaka jest trasa i cel.

Szukając kogoś, kto przeprowadzi transport towarów, należy wziąć pod uwagę warunki i renomę firmy, z którą ma być podjęta współpraca.  Dzięki temu zleceniodawca zyskuje pewność, że nie poniesie strat z tytułu uszkodzeń w transporcie. Co jeszcze trzeba wiedzieć o przewożeniu towarów? Patrząc na polski przemysł i branżę produkcyjną, można zauważyć, że jest ona w naszym kraju bardzo zróżnicowana. Przedsiębiorcy muszą przewozić inne kategorie towarów, które wymagają innych zabezpieczeń i warunków podczas transportu.

Dla kogo polecany jest fachowy transport towarów?

Część firm decyduje się na samodzielny transport towarów, a część wybiera usługi firm zewnętrznych. Wybór rozwiązania jest zależny od co najmniej kilku czynników. Często decyduje o tym to, że przedsiębiorstwo eksportuje produkty na terenie okolicznych miast lub Polski, czy raczej zajmuje się eksportem na skalę międzynarodową. Im prężniej rozwija się dana organizacja, tym szerszy jest zasięg jej działania i większe potrzeby. Bardziej złożona struktura oznacza, że całość procesów logistycznych i spedycyjnych musi być zorganizowana na najwyższym poziomie. Aby to zapewnić, skorzystanie z usług profesjonalnej firmy transportowej jest jak najbardziej uzasadnione.

Co ciekawe, opcja zlecenia transportu przedsiębiorstwu transportowemu jest polecana nie tylko firmom. Mogą z niej skorzystać również klienci indywidualni. Transport busem jest świetną alternatywą dla firm kurierskich. Chcąc przesłać paczkę do rodziny mieszkającej za granicą, bądź odwrotnie, z któregoś unijnego państwa do Polski, można wynająć busa. Kierowca odbierze przesyłkę z domu i dowiezie pod wskazany adres. Jest to szczególnie korzystne, jeżeli chodzi o ważne dokumenty, przedmioty delikatne lub liczy się czas. Raczej każdy będzie chciał, by prezenty z okazji świąt albo urodzin dotarły na czas. Albo żeby bliscy na czas mogli dostarczyć podpisane formularze do urzędów. Transport busem pomoże zaoszczędzić nerwów związanych z oczekiwaniem kuriera.

Czy transport towarów własną flotą pojazdów jest opłacalny?

Jak pokazują badania, lokalne firmy produkcyjne w większości korzystają z własnej floty pojazdów. Jedynie jedna czwarta z nich jest usatysfakcjonowana z tego rozwiązania i mówi o korzyściach finansowych. Posiadając własne pojazdy do transportowania towarów trzeba liczyć się z kosztami ich eksploatacji, serwisowania i z zapewnieniem odpowiedniego miejsca postojowego. Do tego dochodzi konieczność zatrudnienia doświadczonego kierowcy. W ten sposób można zapewnić sobie to, że transport towarów będzie realizował ktoś, kto ma niezbędne umiejętności do bezpiecznej jazdy, a często i ukończone kursy i uzyskane certyfikaty. O ile przebiegi są regularne, a samochody załadowane do pełna, mając swoją flotę, można liczyć na zyski. Jednak jeżeli eksport nie odbywa się regularnie i zdarzają się dłuższe przestoje, koszty utrzymania floty są wyższe niż jej utrzymanie.

Transport towarów realizowany na własną rękę wiąże się też z dodatkowymi trudnościami jak zbyt duże obłożenie. W części sektorów można obserwować, że zapotrzebowanie na dane produkty rośnie okresowo. Jeżeli przez cały czas flota jest przygotowana pod kątem obsługiwania określonej liczby zamówień, a nagle napływa ich zbyt dużo, pojawiają się kłopoty ze sprawnym zorganizowaniem transportu. Klienci się niecierpliwią, przedsiębiorca robi się nerwowy, a kierowcy mogą być przemęczeni. Przekłada się to na spadek jakości usług, a nawet utratę klientów. Zatem potencjalne źródło zysków, jakim jest wzrost zamówień, może być przyczyną kłopotów.

Korzystając z usług firmy transportowej

Przedsiębiorstwa, które nie są gotowe na to, by stworzyć własną flotę, czują, że nie jest to opłacalne albo potrzebują wsparcia w trakcie wspomnianego wyżej wzrostu zapotrzebowania, korzystają z tego, co oferują firmy transportowe. Aby wesprzeć transport swoich towarów, weryfikują oferty dostępne na rynku i opinie na temat kilku firm, po czym wybierają tą, która spełnia wymagania. Inną możliwością jest odwiedzenie giełdy firm transportowych. Przed podpisaniem umowy, należy zwrócić uwagę na to, jakie zostały zastosowane środki, by zapewnić bezpieczeństwo przewożonym towarom.

Patrzy się m.in. na to jaki jest zakres ochrony OCP, jaki jest stan floty, czy jest ona odpowiednia do transportu konkretnych towarów. Analizuje się też, jakie certyfikaty posiada firma transportowa, czy ma pozwolenie na transport towarów nietypowych itd. Część przedsiębiorstw tego nie robi, choć jest to ważne w razie jakichkolwiek problemów. Ale nawet jeśli żadnych dodatkowych komplikacji nie ma, bezpieczeństwo i terminowość transportu, powinny być priorytetem.

Jak wybrać firmę transportową?

Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na to, by korzystać z tego, co oferują firmy transportowe, muszą wiedzieć, czym się kierować podczas ich wyboru. Transport towarów w wielu przypadkach jest jednym z ważniejszych aspektów działalności firmy. Jeżeli zostanie wybrane przypadkowe przedsiębiorstwo, mogą pojawić się utrudnienia, których można było uniknąć. Niezależnie od tego, czy przedsiębiorstwo zajmuje się produkcją i spedycją elektroniki, artykułów chemicznych, czy żywności, procesy spedycyjne są ważne dla funkcjonowania i organizacji. Chociaż na pozór transport towarów wydaje się pojęciem banalnym, jest szereg czynników, które trzeba brać pod uwagę, by mógł być przeprowadzony prawidłowo.

Zakres usług

Pierwszym aspektem jest zakres świadczonych usług. Zależnie od tego, gdzie mają być przewiezione produkty, istotne jest, czy firma jeździ w danym regionie albo czy oferuje również transport zagraniczny. Poza tym, poszczególne kategorie wyrobów wymagają odpowiednich pojazdów. Ten, który będzie przystosowany do transportu materiałów sypkich, nie może być wykorzystany do przewożenia jedzenia, czy materiałów niebezpiecznych. Wszystkie pojazdy wchodzące w skład floty firmy transportowej, obowiązkowo muszą spełniać normy prawne i posiadać wyposażenie pozwalające na przewóz wyżej wspomnianych wyrobów. Szczególnie istotne jest to, czym będą przewożone materiały niebezpieczne i żywność o krótkim terminie przydatności.

Profesjonalizm i bezpieczeństwo

Na polskim rynku jest bardzo wiele firm transportowych, ale ich usługi nie zawsze są świadczone na tym samym poziomie. Poza zweryfikowaniem tego, czy spełnione są wymogi formalne, warto też sprawdzić w różnych źródłach, jakie opinie ma dana firma. Wystarczy spojrzeć na to, co sądzą dotychczasowi klienci i jakie są referencje znajdujące się na stronie internetowej, ale można także prześledzić różne fora internetowe. Ważne są terminowość, bezpieczeństwo, transport towarów bez uszkodzeń, czy obsługa klienta. Nie raz można zorganizować transport we względnie niskiej cenie, a jednocześnie na wysokim poziomie. Jednak cena nie powinna być decydującym wyznacznikiem. Do tego należy wziąć pod uwagę, czy kierowcy zajmujący się transportem będą osobami godnymi zaufania, uczciwymi i z dużym doświadczeniem w wykonywaniu tego rodzaju obowiązków.

Wszystkie osoby prywatne i przedsiębiorców, którzy poszukują profesjonalnej firmy zajmującej się transportem towarów, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. Siedziba jest zlokalizowana w województwie śląskim, dlatego nasz transport często obejmuje Śląsk, jednak usługi są świadczone również korzystne dla osób i firm z innych regionów. Transportowanie towarów jest obecne wśród świadczonych przez nas usług od kilku lat. Podczas swojej pracy dbamy o wszystkie szczegóły. Począwszy od doskonale przystosowanych pojazdów i bezpieczeństwo na trasie, po terminowość i przejrzystą komunikację z klientem. Dotychczas z naszej oferty skorzystało wiele osób, które potrzebowały transportu na terenie Polski i Unii Europejskiej. Transportujemy przedmioty o różnych gabarytach i w różnych ilościach. Do każdego zamówienia podchodzimy indywidualnie. Podejmując współpracę z nami, można liczyć także na transport busami i tani przewóz.

Co z transportem międzynarodowym?

Wraz z wejściem Polski w skład krajów członkowskich Unii Europejskiej i otwarciem granic, wymiana handlowa nabrała rozpędu. Obecnie funkcjonuje wiele firm prowadzących działalność na arenie międzynarodowej, dlatego transport poza granice też się rozwinął. Aby zorganizować proces spedycyjny związany z wyjazdem zagranicznym potrzeba sztabu osób, które będą go koordynowany i wykonywały. Transport międzynarodowy wiąże się nie tylko z dostarczeniem towarów do miejsca docelowego, ale z obszerną dokumentacją, wydaniem i dostarczeniem przesyłek, kontrolą na trasie i szeregiem innych czynności, które muszą być z sobą doskonale zsynchronizowane. Sprawna i prawidłowa komunikacja ma kluczowe znaczenie dla całego procesu. W trakcie wyboru firmy transportowej świadczącej także transport zagraniczny, trzeba równie skrupulatnie sprawdzić wszystkie pozwolenia i certyfikaty, jak ma to miejsce w przypadku transportu na terenie Polski.

Transport poszczególnych kategorii produktów

Kilkukrotnie zostało podkreślone, że pojazdy, którymi będą przewożone produkty, muszą być do nich dostosowane. Co to oznacza? Trzeba im zapewnić odpowiednie warunki na trasie, zabezpieczyć ładunek i zadbać, by dotarł w dobrym stanie do adresata. Poniżej znajduje się kilka kategorii produktowych, które powinny być traktowane ze szczególną dbałością o szczegóły.

Towary delikatne

Nie ulega wątpliwości, że to, co jest delikatne i łatwo o jakiekolwiek uszkodzenia, musi być traktowane wyjątkowo ostrożnie. Już w trakcie przygotowywania do załadunku można się odpowiednio przygotować do tego, by transport towarów przeprowadzony prawidłowo. Chodzi tu przede wszystkim o dokładne zapakowanie każdego przedmiotu i dobranie odpowiedniego kartonu. Ze względu na wstrząsy, czy na warunki na drodze  i duże prawdopodobieństwo obijania się o siebie przedmiotów, konieczne jest zastosowanie tzw. upychaczy, które wypełnią przestrzeń między produktem a ścianą kartonu. Tak unieruchomiony towar nie będzie mógł się potłuc. Zanim produkty zostaną załadowane, trzeba sprawdzić szczelność i suchość kartonów. Konieczne jest oklejenie opakowania stosowną naklejką mówiącą o delikatnej zawartości.

Transport żywności

Wiele artykułów spożywczych ma krótką datę ważności, przez co ich transport jest szczególnie ważny. W przypadku tych produktów głównymi zaletami transportu drogowego jest jego funkcjonalność i mobilność. Bez większych problemów pojazdy dotrą praktycznie wszędzie. Zależnie jakiego typy produkty są transportowane, korzysta się z cystern, chłodni, mroźni albo izoterm. Różnie podchodzi się także wobec typu zastosowanych zabezpieczeń. W przypadku żywności jednym z najważniejszych czynników, które muszą podlegać stałej kontroli, jest temperatura. Samochody transportujące jedzenie są wyposażone w specjalną aparaturę umożliwiającą monitoring warunków panujących w komorze ładunkowej. Firma transportowa, której specjalnością jest transport towarów stanowiących artykuły spożywcze jest zobligowana do tego, by dbać o czystość komór. Musi też kontrolować załadunek towaru. W prawie zostały sprecyzowane wytyczne dotyczące obowiązku dokumentowania warunków, w jakich żywność jest transportowana.

Inną istotną kwestią związaną z transportem produktów tego rodzaju, jest czas ich dostarczenia na miejsce docelowe. Ponieważ często są to warzywa, owoce i inne artykuły o krótkiej dacie przydatności, ich sprawne przewiezienie stanowi duże wyzwanie. Zwłaszcza, jeżeli spojrzy się na ich wrażliwość na zmiany temperatury i panującą w komorze ładunkowej wilgoć. Zwracać trzeba uwagę nie tylko na to, co dzieje się na trasie, ale ile trwa cały proces logistyczny, w tym przygotowanie dokumentacji i dopełnienie wszystkich formalności. Im szybciej zostaną przetransportowane, tym będą miały lepsze walory smakowe i wizualne, a ich wartość będzie wyższa.

Transport materiałów niebezpiecznych

Inną kategorią towarów, które podczas przewożenia wymagają specjalnego traktowania, są wszelkiego rodzaju materiały niebezpieczne. Podobnie jak w poprzednim przypadku, także tutaj jest szereg regulacji prawnych, które muszą być bezwzględnie przestrzegane. Transport może być realizowany tylko w określonych przypadkach i w oparciu o umowę europejską ADR. Nieumiejętne obchodzenie się z tego typu produktami niesie ryzyko dla kierowcy i otoczenia. Mianem ładunku niebezpiecznego określa się te towary, które wykazują szkodliwe działanie albo stanowią zagrożenie dla człowieka lub środowiska. Z tego właśnie względu są podane wytyczne dotyczące nie tylko samego przewozu ale także opakowań, oznakowani i klasyfikacji załadunku.

Każdy zaangażowany w proces logistyczny ma do wykonania czynności mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa niebezpiecznych ładunków podczas transportu. Najpierw jest nadawca odpowiedzialny za to, by przesyłka była zabezpieczona w jak największym stopniu. Opakowania muszą być dobrze dobrane i zweryfikowane pod względem szczelności. Następnie jest przewoźnik, którego zadaniem jest doskonałe przygotowanie pojazdu. Musi on być zgodny z numerem, jaki nadano ładunkowi, bierze pod uwagę optymalną temperaturę, ciśnienie. Obecne muszą być urządzenia kontrolne i alarmowe, czy gaśnice. Jest w końcu kierowca stosujący się do zaleceń i przepisów. Musi być osobą godną zaufania i posiadającą doświadczenie, aby potrafił odpowiednio reagować na trasie. Poza tym musi posiadać odpowiednie kwalifikacje i przejść szkolenia, pozwalające na transportowanie materiałów niebezpiecznych.

Transport towarów dla osób prywatnych

Transport towarów jest nie bez powodu kojarzony głównie z firmami. Jednak i klienci indywidualni niejednokrotnie korzystają z usług przedsiębiorstw transportowych. Wystarczy pomyśleć, ile kłopotu jest z przeprowadzkami. Chcąc samodzielnie wszystko przewieźć może się okazać, że dojdzie do licznych uszkodzeń. Tymczasem kierowca, który ma wprawę potrafi dowieść do celu najbardziej delikatne przedmioty. Poza tym pojazdy są przystosowane do przewozu większej ilości rzeczy jednorazowo, więc jest to także oszczędność czasu.

Poza tym ważny jest wspomniany wcześniej transport busem, który jest realizowany w kraju i zagranicą. Niejednokrotnie rozwiązanie to jest bardziej bezpieczne, korzystne i szybsze, niż gdyby sprawa ta została powierzona firmie kurierskiej. Podejmując decyzję o współpracy z przewoźnikiem, klient może się czuć spokojny, że jego paczka na pewno dotrze do celu na czas i będzie nienaruszona.

Tagi: , , ,