Telefon696 700 345 E-mailklikbus@gmail.com
  • pl

Wycieczka autokarem do lodowej jaskini

Wycieczka autokarem do jaskini lodowej
Wycieczka autokarem do jaskini lodowej

Wycieczka autokarem do jaskini lodowej może być nie lada atrakcją dla osób w różnym wieku. Wydawałoby się, że miejsca tego typu są jedynie w okolicach fiordów, czy w okolicy Grenlandii. Tymczasem wcale nie trzeba pokonywać wielkich odległości, by je odwiedzić. Jedną z bardziej popularnych znajdziemy u naszych południowych sąsiadów.

Na świecie znajduje się wiele jaskiń lodowych, ale nie wszystkie trafiają na listę UNESCO, a Dobszyńska Jaskinia Lodowa tak. Już samo to powinno sprawić, że poświęci się jej trochę czasu. Jedną z podstawowych cech charakterystycznych tego miejsca jest to, że jest na poziomie między 920 a 950 m n.p.m. od tysięcy lat. Jest to ważne ze względu na to, że w innych jaskiniach jest to wartość zmienna. To kształt jaskini sprawia, że lód utrzymuje się niezmiennie na tym samym poziomie.

Gdzie się znajduje Dobszyńska Jaskinia Lodowa?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że wycieczka autokarem w to miejsce pozwoli zobaczyć niezwykły cud natury i to taki, który jest tylko kilkanaście kilometrów od Zakopanego. Jaskinia znajduje się na terenie Parku Narodowego Raj Słowacki. Samo wejście jest przy górze Ducza na wysokości 969 m n.p.m., jest ono przeszło 130 metrów nad dnem doliny rzeki Hnilec. Jest to ten odcinek, który trzeba pokonać z parkingu pieszo. Na szczęście marszem do jaskini dojdzie się zaledwie w pół godziny.

Jaskinię zwiedza się w grupie z przewodnikiem, poza poniedziałkiem, kiedy jaskinia jest zamknięta dla zwiedzających. Grupy są wpuszczane regularnie, a latem, kiedy turystów jest więcej, wejścia są częstsze. I tutaj warto podkreślić, że wycieczka autokarem wiąże się z tym, że już na wstępie jest zebrana grupa.  Sama trasa turystyczna to około pół kilometra, a jej przejście to podobnie jak dotarcie do progu jaskini, około pół godziny.

Garść ciekawostek

Podobnie jak każde miejsce tego typu, tak i z Dobszyńską Jaskinią Lodową wiąże się kilka ciekawostek. Pierwszą z nich jest to, że otwór jaskini, który obecnie jest jej wejściem, był znany już w XIX wieku. Rok po odkryciu pierwszy raz weszli do niej turyści, a kilkanaście lat później zainstalowano oświetlenie. W pierwszej połowie ubiegłego wieku prawdziwą gratkę mieli fani ekstremalnych wrażeń, bo można było jeździć na łyżwach. Grubość znajdującej się w jaskini pokrywy lodowej sięga aż 26 metrów. Szacuje się, że jaskinia zawiera aż 110 tysięcy metrów sześciennych lodu. Jest też coś dla pasjonatów zwierząt. Wewnątrz jaskini odkryto 12 gatunków nietoperzy.

Wycieczka autokarowa nie tylko do jaskini

Wycieczka autokarem na Słowację jest o tyle dobrą propozycją, że wszyscy w równym stopniu korzystają z atrakcji. Kierowca także. Poza tym, jeśli jedzie się grupą, to płaci się za jeden środek transportu, a nie za tankowanie kilku pojazdów. Może się okazać, że będzie to dużo bardziej opłacalne pod względem kosztowym rozwiązanie. Planując wyjazd, warto pomyśleć nad tym, czy nie zahaczyć o Tatralandię. Jest w zasadzie rzut beretem od jaskini lodowej. Po tym, kiedy przejdzie się między lodowymi ścianami, można wybrać się do term lub popływać w basenie. Będzie to fantastyczne zwieńczenie dnia lub weekendu. Po wędrówce w górach chwila na spokojny wypoczynek.

Tagi: , , , , ,