Patrząc na różne usługi transportowe, coraz większą rolę odgrywa dojazd na lotnisko. Wszystko za sprawą globalizacji i chęci sprawnego dostania się w każde miejsce na świecie. Samolot jest tym środkiem transportu, który potrafi pokonać każdą odległość. Dzięki niemu można dostać się w niemal wszędzie. Coraz więcej osób podróżuje za granicę w celach turystycznych i służbowych. Samolotem można zrobić to najszybciej i najwygodniej.
Pomimo tego, że wciąż duża grupa z lękiem spogląda na metalowe ptaki, rośnie liczba ich zwolenników. Im bardziej rozwija się gospodarka, tym lot samolotem jest łatwiej dostępny. Wielokrotnie bilety można kupić w wyjątkowo atrakcyjnych cenach. To zachęca do tego, by planować zarówno długie wyprawy jak i spontaniczne wycieczki weekendowe. Niezależnie od motywacji, jaką kieruje się podróżujący samolotem, trzeba zorganizować dojazd na lotnisko, co nie zawsze jest sprawą prostą. Jest to problematycznie nie tylko ze względu na oddalenie lotnisk od miast. Każdy wyjazd wiąże się z bagażami, a walizki niekoniecznie są wygodne do noszenia.
Jak dotrzeć na lotnisko?
Planując wakacje albo dłuższy wyjazd służbowy staramy się myśleć głównie o tym, co będzie potrzebne na miejscu. Zwracamy uwagę na wymagane dokumenty i na przepisy obowiązujące w za granicą. Pakujemy ubrania i kosmetyki dopasowane do pogody w danym kraju. A także inne akcesoria dobrane pod kątem planów po przylocie. Wydaje się, że mamy wszystko dopięte na ostatni guzik. Bilet zarezerwowany, nocleg też, pakujemy się i… okazuje się, że bagaży jest sporo!
I tutaj pojawiają się pierwsze wątpliwości związane z wyjazdem. Czy można to wszystko zabrać na pokład? I jak się dostać na lotnisko? Przeanalizujmy, jak można sobie z tym poradzić i co będzie najbardziej opłacalne. Planując wyjazd, najlepiej już na wstępie uwzględnić to, że do terminala musimy się jakoś dostać. Trzeba zweryfikować wszystkie możliwe opcje i dostępne środki transportu. Jest ich całkiem dużo, więc nie zawsze wyjeżdżający od razu potrafią wybrać to, co będzie dla nich najlepsze. Nie ma się jednak czym stresować. Każdego dnia samolotami podróżują setki osób, które mają podobne dylematy.
Komunikacja miejska
Często sporo możliwości dają środki transportu komunikacji miejskiej. Autobusy dojeżdżają w pobliże chyba każdego większego lotniska. Dojazd na lotnisko tym sposobem, to wybór sprawdzonego rozwiązania. W końcu kierowcy codziennie dowożą podróżnych. Opcja łatwo dostępna i co tu dużo mówić, ekonomiczna. Jednak komplikacją mogą być duże walizki. No i oczywiście dotarcie pod terminal. Poza tym trzeba się najpierw dostać na przystanek busa dojeżdżającego na lotnisko. Mało tego, bagaże trzeba jakoś do niego władować. Jest to zatem rozwiązanie dobre, pod warunkiem, że bagaży jest mało, a my mamy jak dojechać na przystanek.
Dojazd na lotnisko własnym samochodem
Dojazd na lotnisko może być rozwiązany jeszcze inaczej. Wiele osób decyduje się na to, by jechać na samochodem. W tym celu można wybrać pojazd swój albo poprosić o pomoc rodzinę lub znajomych. Podobnie jak w poprzednim przypadku, rozwiązanie to ma wady i zalety. Spójrzmy najpierw na sytuację, kiedy jedziemy na własną rękę. Zapakowanie walizek do swojego auta nie stanowi problemu. Sam dojazd na lotnisko także. Ale co się dzieje dalej? Skoro my wsiadamy do samolotu, samochód trzeba gdzieś zostawić. I to jest ten moment, w którym sprawa się komplikuje. Możemy na lotnisko pojechać swoim samochodem, ale z kimś, kto go z powrotem odwiezie do dom. Co oznacza, że trzeba zaangażować drugiego kierowcę.
Nie zawsze jednak taka możliwość jest i trzeba będzie auto gdzieś zostawić. A nie każdy ma zaufanie do tego, by na dłuższy czas pozostawić pojazd w pobliżu lotniska. W odpowiedzi na te trudności powstały liczne parkingi, czasem na terenie prywatnych posesji. Czy to dobre wyjście? Dla części osób satysfakcjonujące. Ci podróżni mają zaufanie do tego rozwiązania i jest dla nich w zupełności wystarczające. Jest to dobre, kiedy nie jedziemy na wiele dni, bo za każdą dobę trzeba zapłacić osobno a kwota końcowa wcale nie będzie niska. Ci, którzy wybierają parking jako ostateczność, a decyzja ta wcale nie jest dla nich prosta, czasem psują sobie wakacje. Zamiast w pełni odpoczywać, martwią się o to, czy z samochodem wszystko w porządku i po powrocie nie będzie czekała niemiła niespodzianka.
Parkingi komercyjne i lotniskowe
Jeżeli jednak w ostatecznym rozrachunku decydujemy się na dojazd na lotnisko swoim samochodem i chcemy go zostawić na parkingu, warto zapoznać się wcześniej z tym, jakie są rodzaje parkingów i samych miejsc postojowych. Zdarza się, że parkingi są na prywatnych posesjach w okolicy lotniska. Ich ceny nie są wysokie, ale też nie zawsze można mówić o odpowiednim poziomie ochrony. Jednak na tym możliwości się nie kończą. Można skorzystać z profesjonalnych parkingów. Trzeba pamiętać, że cenniki, jakie są dostępne w sieci zazwyczaj dotyczą ceny za jedną dobę. Kwotę tę należy przemnożyć, a jeśli będą to przykładowo dwutygodniowe wakacje, robi się dość pokaźna suma.
Parking lotniskowy
Niejednokrotnie lotniska dysponują swoimi własnymi, często wyjątkowo rozbudowanymi, parkingami. Są one podzielone na strefy z rozdzieleniem na parking strzeżony albo niestrzeżony. Najważniejszą zaletą jest ich bezpośrednie sąsiedztwo z lotniskowymi terminalami. Mają też wady – wysokie ceny. W zależności od parkingu inaczej prezentują się warunki usługi i temu trzeba się bliżej przejrzeć. Może się na przykład okazać, że miejsce parkingowe będzie daleko, a do terminala trzeba dotrzeć samodzielnie. Stanowi to dość duże utrudnienie w razie niepogody albo większych walizek.
Parking komercyjny
Rozwiązaniem, które stanowi alternatywę dla parkingów lotniskowych, są parkingi komercyjne. W stosunku do poprzednich są położone nieco dalej od lotniska. Jednak z reguły cena obejmuje też dowóz pod sam terminal. Z kolei po powrocie wystarczy zadzwonić do obsługi parkingu, która podjeżdża po podróżnych na lotnisko. Zazwyczaj ochrona i ubezpieczenie samochodu są w standardowym zakresie usług. Pakiet ubezpieczenia może obejmować otarcia, czy stłuczki, jakie mogą wyniknąć na skutek manewrowania pojazdem na parkingu. Uwzględnia się też szkodliwą działalność warunków atmosferycznych, jak grad. Również cenowo ta opcja może być bardziej atrakcyjna niż parking lotniskowy. Wielokrotnie zapłaci się mniej, niż za miejsce niestrzeżone na parkingu lotniskowym.
Dowóz powierzony znajomym
Chcąc uniknąć płacenia za parking, można poprosić o pomoc przyjaciół. Dojazd na lotnisko w tej wersji też jest popularny. Część znajomych na pewno chętnie udzieli wsparcia. Jeżeli dysponują samochodem, do którego zmieszczą się pasażerowie i bagaże, z dojazdem nie będzie problemu. Trzeba jednak pamiętać, że ważny jest transport na i z lotniska. Oznacza to, że konieczne jest zorganizowanie dojazdu w obie strony. Może się okazać, że w późniejszym terminie, kiedy będzie trzeba wrócić, kierowca nie będzie dyspozycyjny. Wtedy znów może pojawić się stres związany z tym, jak wrócimy do domu. Poza tym nie każdy czuje się komfortowo w sytuacji, kiedy obarcza kogoś znajomego własnym transportem. Jest to co prawda przysługa, ale osobom, które lubią być w każdej sytuacji niezależne, może być z tym niezręcznie.
Wynajem busa
Jest jeszcze inny sposób, który będzie i wygodny i bezpieczny i ekonomiczny jednocześnie. Można podjąć decyzję o współpracy z firmą transportową. Łączą się tutaj wszystkie zalety wymienionych wcześniej rozwiązań, a jednocześnie opcja ta jest pozbawiona wymienionych wcześniej wad. Dlaczego? Przede wszystkim wynajem autokarów wiąże się z tym, że jest sporo miejsca wewnątrz, co czyni dojazd na lotnisko wygodnym. Nikt nie musi się też niepokoić o swoje bagaże. Druga rzecz, nie trzeba jechać na żaden przystanek. Profesjonalni przewoźnicy przyjeżdżają po pasażerów pod wskazany adres, dlatego nie muszą się oni martwić tym, że będą przez całe miasto szarpać się z walizką.
Bus na wynajem to cennik na tyle opłacalny, że każdy wyjeżdżający nie będzie miał problemu z wygospodarowaniem podanej przez przewoźnika kwoty. Warto też spojrzeć na to, że nie płaci się kompletnie nic za parking. Nie angażuje się nikogo z kręgu znajomych. Współpracując z przewoźnikiem, już na wstępie można określić, kiedy jest wylot i kiedy się wraca. W ten sposób, w drodze powrotnej, umęczeni lotem podróżni od razu z samolotem zostaną dowiezieni do swojego domu. Nie muszą prowadzić samochodu, szukać przystanku i czekać na busa ani dzwonić po kogoś, żeby przyjechał. Analizując wszystkie powyższe aspekty, okazuje się, że wynajem busa jest opcją najbardziej korzystną.
Jak wybrać firmę transportową?
Szukając przewoźnika, który weźmie na siebie transport na i z lotniska, trzeba pamiętać, że każda firma, to inny poziom usług, inne podejście do klienta i ceny. Należy szczegółowo prześledzić ofertę i możliwość zarezerwowania dowozu w obie strony. Do tego konieczne jest zweryfikowanie opinii dotychczasowych klientów. Trzeba koncentrować się na tych przedsiębiorstwach, które są uczciwe, transport jest realizowany dobrymi pojazdami i zawsze są punktualne. Samolot nie będzie czekał z odlotem, dlatego ma to szczególne znaczenie. Jeżeli klienci wypowiadają się o przewoźniku dobrze, nie trzeba mieć obaw, że coś pójdzie nie tak.
Osoby zainteresowane ofertą na wynajem busów, których kursy obejmują Śląsk, zachęcamy do tego, by zaznajomiły się z naszą stroną internetową. Od lat świadczymy usługi transportowe na najwyższym poziomie. Skorzystało z nich już wielu klientów prywatnych i biznesowych. Każdorazowo dopasowujemy się do potrzeb klienta. Flota pojazdów jest przystosowana do krótkich i dalekich podróży. Jest to szczególnie opłacalne, jeżeli wyjeżdża się w parę osób. Jednak wynajem może dotyczyć także jednej osoby. Odbiorcy naszych usług mają zarezerwowane loty na różnych lotniskach. To także nie stanowi dla nas żadnego problemu i możemy dowieść daną osobę lub grupę także na lotniska zagraniczne.
Dla kogo profesjonalny dowóz na lotnisko?
Z lotów samolotem korzystają zarówno przedsiębiorstwa, jak i klienci indywidualni. Chociaż przyczyny wyjazdów mogą być różne, każdy musi na lotnisko dojechać. Dlatego też przewozy na lotnisko są usługą atrakcyjną dla wielu grup odbiorców. A kto najczęściej z nich korzysta? Zacznijmy od firm.
Wynajem busa dla firm
Wynajem autokarów i busów jest już standardem dla wszystkich biur podróży. Muszą one zapewnić swoim klientom, że wycieczki będą się odbywały w warunkach bezpiecznych i komfortowych. Organizując wyjazd dla danej grupy, można pójść o krok dalej i zapewnić, by wszyscy mieli zagwarantowany dojazd na lotnisko. Opcja ta jest atrakcyjna nie tylko dla turystyki. Także dla tych firm, które muszą delegować pracowników i chcą, by ich wyjazd służbowy odbywał się w najbardziej optymalnych dla nich warunkach. Dbając o dowóz personelu, zwiększa się jego wydajność i zaangażowanie. Możliwości transportu busem nie może pominąć żaden zespół muzyczny, czy drużyna sportowa, która leci na ważne wydarzenie. Podróż jednym busem, czy autokarem będzie dla nich i ekonomiczna i atrakcyjna pod względem logistycznym. Poza tym wiadomo, że wszyscy zdążą i wsiądą do tego samego samolotu.
Transport na lotnisko dla osób prywatnych
Wśród klientów indywidualnych także można wyszczególnić co najmniej kilka grup, których przewozy autokarem na lotnisko mogą być interesujące. Na pewno najliczniejszą jest ta, w której są osoby wyjeżdżające na zorganizowane wakacje. Mają wykupiony z dużym wyprzedzeniem bilet lotniczy i z wytęsknieniem czekają na urlop. Mając świadomość tego, kiedy odbywa się wyjazd, wcześniej mogą pomyśleć o transporcie swoim samochodem albo angażując bliskich. Jednak coraz częściej to właśnie dojazd na lotnisko busem staje się tym najchętniej wybieranym rozwiązaniem. Drugą grupą są także osoby, które wyjeżdżają za granicę w celach rekreacyjnych. Jednak ich podróże są bardziej spontaniczne i organizowane we własnym zakresie.
Korzystają oni z różnych promocji organizowanych przez linie lotnicze, dzięki czemu mogą tanio spędzić wymarzone wakacje w zasadzie o każdej porze roku. Ze względu na szybkie tempo podjęcia decyzji o wycieczce, dojazd na lotnisko musi być zorganizowany równie sprawnie. Firmy transportowe mają tak dobrze przygotowaną flotę, że nie ma problemu z rezerwacją przewozu, nawet, kiedy sytuacja jest pilna. Kierowca zawsze dowiezie pasażerów na czas. Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. Do tej pory wyjazd na wakacje w wielu przypadkach dotyczył głównie podróży samochodem. Przy czym na miejsce każdy dojeżdżał wykończony, nie mówiąc już o samym kierowcy. Lecąc samolotem problem ten znika. Lot jest szybki i od razu po przylocie turyści mają energię na aktywny wypoczynek i zwiedzanie.
Do pracy samolotem
Są w końcu ci, którzy jadą do pracy. Wciąż najczęściej decydują się oni na wyjazd za granicę busem, ale już widać, że komfort i czas podróży, jaki wiąże się z samolotem, odgrywa coraz większe znaczenie. Dlatego też, wyjeżdżający do pracy za granicę, nie raz wybierają transport lotniczy. Pakując bagaże zwraca się uwagę przede wszystkim na dokumenty i przedmioty, które będą niezbędne w pierwszych dniach w obcym kraju. Ubrania, podstawowe sprzęty, czy kosmetyki to standard. Wydawałoby się, że nie ma tego dużo, ale jednak bagaż powstaje całkiem spory. Jeśli wybranym środkiem transportu będzie samolot, warto pomyśleć o tym, jak się do niego dostać. W przypadku wyjeżdżających do pracy, raczej powinna odpaść podróż własnym samochodem, chyba, że drugi kierowca nim wróci. Korzystniej już na wstępie poprosić o pomoc kogoś lub postawić na wynajem busa.